ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЯ ДО ДВОРЕЦА ЕВКСИНОГРАД – ЗЛАТНОТО ВАРНЕНСКО СЪКРОВИЩЕ И АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ В БЯЛА

12.10.2024 г.(СЪБОТА)

Цена: 50лв.

ПРОГРАМА:

05:00ч.Тръгване от Мин.Баня. Отпътуване към гр.Варна.

Пристигане в една от морските столици на България.

Варна е третият по големина град в България и най-големият по Българското Черноморие. Заради богатата му историята и динамично настояще, често го наричат „Морската столица на България”. Географското разположението на града, богатите природни ресурси и древна история, го превръщат в един от най-известните и красиви курортни центрове в Европа и най-големия в черноморския регион. Като източната врата на Европейския съюз, градът е важен транспортно-логистичен център между Европа и Азия, мост за сътрудничество и развитие на търговски, транспортни и културни взаимоотношения.

Уникалното съчетание на природни ресурси – 32 км морската брегова линия, златни плажове, лонгозни гори, повече от 20 минерални извори, с богато културно-историческо наследство и традиции, дава огромни възможности за почивка и развлечения, за развитие на културен, морски, ваканционен, уелнес, бално, медицински и спа туризъм.

Тук се пази най-старото обработено злато в света, открито във Варненския халколитен некропол – V-IV хилядолетие пр. Хр., състоящ се от 294 гроба. Само златните предмети открити там са над 3000 бр. с общо тегло над 6 кг., изработени от 23,5 каратово злато.

Варненският некропол е можи би една от най-големите световни археологически сензации – без преувеличение това е оценката на авторитетни учени и то не само български. Безценните находки стават известни като „Съкровището на варненския халколитен некропол“, а цивилизацията, на която то е принадлежало като „Култура Варна”, която се определя като най-старата европейска цивилизация.

На 2 октомври 1972 г. багеристът Райчо Николов случайно открива на 500 м от Варненското езеро златна гривна, още няколко стари сечива и метални предмети със странни форми. Вечерта ги занася вкъщи в с. Аспарухово и ги слага в кутия за обувки. След някой ден ги показва на Димитър Златарски, учителят-енциклопедист от Дългопол, той пък ги носи на археолозите от Варненския археологически музей Михаил Лазаров и Иван Иванов, които с колеги започват разкопки.

Систематизирани са 38 вида златни предмета. Най-много са мънистата с цилиндрична, сферична и биконична форма.

Не по-малко стойностни за науката имат керамичните съдове, сечивата, медни накити и другите предмети.

Богатите погребения са няколко, повече са със скромна „екипировка“ за отвъдния свят.

Безспорно най-сензационният и загадъчен е гроб № 43 (номерация по реда на откриването). В него са намерени 990 златни предмета с тегло над 1524 гр. Откритите останки са на мъж на около 45 години, с висок за епохата си ръст от 170 см и атлетично телосложение. На всяка от ръцете си носел по една масивна златна гривна. Нанизи от раковини и златни мъниста оформят пищно украшение, наподобяващо широка яка около шията и гръдта му. Прибавени са златни пластинки и скъпоценни камъни. С тях били нашити също дрехата и шапката му. В гроба са намерени и много сечива от мед, кремък и съдове от глина.(Входни такси:Възрастни – 10лв;Ученици – 3лв.)

Групата се отправя за посещение на Дворец Евксиноград и парк Парк Евксиноград.

Само на 8 километра северно от Варна, край брега на морето, се намира първата и най-старата извънградска резиденция на българските владетели от последното българско царство. Това е прочутият Евксиноград, известен с великолепните си градини, паметник на парковото изкуство от световна величина.

Целият „Евксиноград“ се разпростира върху близо 900 декара земя, собственост на българската държава, и включва освен основната постройка на двореца, още оранжерии за редки растителни видове и живи цветя, френска градина и английски парк, винарска изба с ново засадени лозя, спортен комплекс, няколко ваканционни вили, бившата резиденция на държавния глава, хотелска и административна част с ресторант, както и няколко постройки, където в миналото са се помещавали царската прислуга и конюшнята.

Първоначалният проект за главната сграда на двореца „Евксиноград” е изготвен от австрийския архитект Виктор Румпелмайер във френски шато-стил „Луи XIII“ (фугирана тухлена зидария, висок мансарден покрив с медна обшивка и часовника кула). Сградата е довършена през 1893 год. и се възприема като един от най-изящните примери на архитектурата в България след Освобождението. (Входни такси: Възрастни-10лв./ Уч.Пен.-3лв.)

Свободно време за обяд.

Последната спирка в програмата е Историческият музей край Бяла.

Общинският музей в Бяла, най-младият в региона на област Варна, е създаден през 2012 година.

Но малко по-рано от средата на 2009 г. на нос Свети Атанас, намиращ се на 3 км. южно от град Бяла, се осъществяват археологическите проучвания. Археологическият обект е многослоен. Открити са материали от Класическата епоха до Късната античност (VI в. пр. Хр. – VII в. сл. Хр.).

На нос Св. Атанас проучените обекти доказват наличието на крепост над морския залив,която може да се определи и като малък пристанищен град.

Oткрити са тридесет сгради с каменен градеж и пристройки около тях – дървени навеси, вкопани в дълбочина изби и пр. Сградите са имали различни предназначения – основно жилища, но също така са служели и за занаятчийски работилници, складове, магазини, кръчми/ергастерии. Разкрити са четири винарни, които показват, че отглеждането на лозя и производството на вино е било едно от основните занимания на населението.

В крепостта на нос Св. Атанас е проучена и малка обществена баня. Имало е още една основна търговска и „обществената“ улица с производствено-стопански и транспортни функции. По нея са се движели тържествени процесии, които, естествено, са тръгвали и завършвали пред главния храм – базиликата. Ранно-християнският сакрален център на античния град включва базилика, жилище на хора-епископа, кръщелни, хранилище за църковните дарове и кладенец за светена вода.(Входни такси:Възрастни – 5лв; Уч.Пен.- 3лв.)

Отпътуване за Ямбол.

ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:
• Транспорт с туристически автобус на фирма „Чапъра-ММ” ЕООД – гр. Ямбол;
• Водач по време на пътуването от „Балкантурист Холидей“ ЕООД.

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:
• Лични разходи;
• Входни такси за посещаваните обекти.