(РЕЗЕРВАТ „СРЕБЪРНА“ – СИЛИСТРА – ТУТРАКАН)
ДАТА: 03.05 – 04.05. 2025 (2 дни / 1 нощувка)
ЦЕНА: 157лв.
1-ви ден:
06:00ч. Тръгване от Минерална баня Ямбол посока гр. Силистра.
Около 10:00ч. пристигане в Силистра – античният Дуросторум, известен в историята още като Доростол, Диристър, Дристра, Дръстър – е град с близо 2000-годишна история. За пръв път името Дуросторум (в превод „яка, силна крепост“) се споменава от римския историк Дион Касий във връзка с преместването на седалището на XI Клавдиев легион от Панония в Дуросторум през 105 г. сл.Хр. от император Траян. Разглеждане на забележителностите на Силистра – късноантичната римска гробница, турската крепост Меджиди Табия, Археологически музей.
Свободно време за обяд.
Следва посещение на Етнографския музей, който е открит 1967 г. и е част от структурата на РИМ-Силистра. Разположен е в двуетажна сграда, строена в средата на 19 в. Експозицията е разположена на площ от 300 кв.м., представяща бита, поминъка, материалната и духовна култура на населението от Силистренски регион от средата на XIX век до 40-те години на XX в.
В момента във фонда на отдела се съхраняват над 5 900 движими културни ценности. Това са основно предмети от селския и градски бит, занаятчийски инструменти, обреден реквизит, музикални инструменти от територията на Силистренски етнографски регион в посочения период.
Отпътуване за с. Айдемир. Настаняване в хотел Куин.
Вечеря в ресторанта на хотела.
Нощувка.
2–ри ден:
Закуска в ресторанта на хотела. Освобождаване на стаите.
Следва разглеждане на Природо-научният музей при биосферен резерват „Сребърна“ (обект на ЮНЕСКО), който притежава експозиция от препарирани обитатели на резервата. От музея могат да се наблюдават птиците в резервата. Поставена е видеокамера в сърцето на блатото, където гнездят пеликаните, и чрез видеовръзка картината и звуците се предават на екран в музея. Около резервата е направена екопътека, като на известно разстояние по нея са построени беседки за отмора и наблюдателни площадки, откъдето могат да се наблюдават птиците.
Потегляне за Тутракан.
Посещение на крепостта Трансмариска, определена за едно от Чудесата на България. През римската епоха в града квартирува част от 11-ти Клавдиев легион. Информация за това се черпи от каменен надпис, датиращ от 18 октомври 294 г. Името Трансмариска означава “Селище зад блатата”, визирайки срещуположната равна като тепсия низина около днешния румънски град Олтеница. При император Валент (366) е построен салов мост на река Дунав при войната му с готите.
Градът е част от старобългарските крепости от времето на Първото българско царство, а името му отразява титла. „Тмутаракан“ е таркан-военоначалник на гранично подразделение. През XV-XVI век в града е имало много водни (на река Дунав) и вятърни (по хълмовете на брега) мелници, които са просъществували до по-късно, а последната водна мелница (шифмюле) е доживяла до 1942 г.
Крепост Трансмариска е била с площ от около 65 000 кв. м и дължина около 1000 м. По време на археологически разкопки са открити част от северната стена замък с две четириъгълен кули и друга част от южната стена. Крепостта съществува до началото на VII век. По-късно части от Северо-западна му стената са били използвани за изграждане на нова средновековна укрепителна система на Тутракан.
Разглеждане на Архитектурен комплекс „Рибарска махала”. Това е единственото в страната естествено обособило се по поречието на реката рибарско селище, което е разположено в североизточната част на Тутракан. Със своята самобитност, чистота и възрожденски дух Архитектурен комплекс “Рибарската махала” е съхранен за поколенията в своя автентичен вид с рибарските мрежи, с лодкарските работилници и рибарските къщи. Той напомня като жива легенда за този поминък на нашите прадеди, предава се от поколение на поколение, за да може и до днес Тутракан да не загуби същността си като най – виден риболовен и лодкостроителен център на съвременна България по река Дунав. Тя е паметник на културата от национално значение с висока степен на автентичност.
Следва посещение на музейната експозиция на Етнографски музей „Дунавски риболов и лодкостроене”.
Свободно време за обяд в ресторант „Фишър“, където се предлага прясна риба уловена от местни рибари, прекрасна атмосфера и образцово обслужване. Тук можете да хапнете прочутата Тутраканска Рибена Чорба. Освен риба се предлагат и други месни продукти от местната кланица.
Отпътуване за Ямбол.
Цената включва:
• Транспорт с туристически автобус на фирма „Чапъра-ММ“ ЕООД;
• Водач по време на пътуването;
• 1 нощувка, 1 закуска и 1 вечеря в хотел Куин, с. Айдемир;
• Медицинска застраховка.
Цената не включва:
• Входни такси за посещаваните обекти (които ще бъдат актуализирани 2 месеца преди датата на екскурзията) :
– Етнографски музей Риболов и лодкостроене Тутракан + беседа – възрастни 3,50 лв.; пенсионери и учащи – 2,50 лв.
– Исторически музей в Тутракан, крепостта Трансмариска + беседа: възрастни 4лв.; пенсионери и учащи – 3лв.
– Късноантичната римска гробница в Силистра – 10лв.
– Археологически музей в Силистра + беседа – възрастни 2,50 лв.; пенсионери и учащи – 1,50 лв.
– Крепост Меджиди Табия + беседа – възрастни 2,50 лв.; пенсионери и учащи – 1,50лв.
– Природо-научният музей при биосферен резерват „Сребърна“ – възрастни 5 лв.; учащи – 1лв.
• Разходи от личен характер.