ТАЙНИТЕ И КРАСОТИТЕ НА НЕПОЗНАТА СЕВЕРОЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ

И ПОЛЕТ С БАЛОН НАД БЕЛОГРАДЧИШКИТЕ СКАЛИ

Дата: 02.05.25 04.05.25 /3дни – 2нощувки/

ЦЕНА: 245лв.

Първи ден

04:00ч. – Тръгване на групата от Минерална баня Ямбол.

04:30ч. – Сливен бензиностанция Еко (Дамарски мост).

06:00ч.Велико Търново.

Около 09:30ч. пристигане във Враца. Туристическата програма започва с Регионален Исторически музей и експозицията “Рогозенско съкровище”. Тракийското сребърно съкровище е открито в началото на 1986 година във врачанското село Рогозен. Това е най-голямото по своите размери съкровище, откривано на територията на България. Състои се от 108 фиали, 54 канички и 3 чаши, т.е. общо 165 предмета от сребро с висока проба, някои от които – позлатени. Съкровището тежи повече от 20 кг, изработено през VI и V в. пр. Хр. Върху няколко съда е изписано името на одриския цар Котис, а върху един – името на сина му Керсеблепт. Рогозенското съкровище е обявено за находката на века.

Разглеждане на Кулата на Мешчиите, която представлява интересна в архитектурно отношение часовникова кула и е един от символите на Враца.

По желание посещение на църквата „Св. Възнесение”,понастоящем храм-паметник „Св. Софроний Врачански и Възрожденски етнографски комплекс Софроний Врачански“. Етнографският комплекс представя традиционния бит, занаятите и културата на населението от Врачанския регион от края на XIX до средата на XX век, а църквата съдържа ценна сбирка от икони, включително рисувани от Захари Зограф, Димитър Зограф и майстори от Дебърската школа.

Свободно време за обяд в центъра на града.

Отпътуване за Лопушански манастир. Необясними чудеса стават в Лопушанския манстир, където Иван Вазов е писал безсмъртния си роман „Под игото”. Навремето храмът се е свързвал с борбите за освобождение на България. Днес славата на святото място се връща от две чудотворни икони на Св. Богородица. Лопушанският манастир „Св. Йоан Кръстител” е сгушен в северозападния ъгъл на България. В този мъченически край са клани жестоко въстаници и мирно население покрай Чипровското въстание от 1688г. По време на Септемврийското въстание от 1923г. пък в близкото село Лопуш (днешно Георги Дамяново) настава голяма трагедия, възпята в романа „Хоро” на Антон Страшимиров.

Следва настаняване в Туристически комплекс Магура. Той е разположен на 400 метра от пещера Магура. Построен е през 2015 г и се състои от семеен хотел със зимен ресторант, 5 къщички, летен панорамен ресторант, открит басейн и къмпинг. Разположен в сърцето на Северозападна България, той е перфектната отправна точка за разглеждане на региона.

Свободно време. Вечеря в ресторанта на комплекса.

Нощувка.

Втори ден

06:00ч. По желание : Отправяме се към Белоградчик, където се организира полет с балон над Белоградчишките скали. Цени: панорамно издигане 10 мин.-60 лв. на човек; свободен полет 30 мин.- 240 лв. на човек.

!!!Желаещите за полет с балон трябва да го заявят при записване за екскурзията!!!

Завръщане в комплекс Магура. Закуска в ресторанта.

Отпътуване на групата за Видин. Посещение на средновековната крепост „Баба Вида”, наричана още „Бабини Видини кули”. Тя е считана за единствената изцяло запазена крепост в България. Служи за замък на местния владетел през Средновековието. Имената, с които е известна крепостта днес, произхождат от легенда за сестрите Вида, Кула и Гъмза, наследили местен владетел. Вида, най-голямата, изгражда замъка, който е наречен на нея „Бабини Видини кули”.Разглеждане на крепостта. Входна такса + беседа – 4.50лв.; ученици, пенсионери – 2,50лв.

Разглеждане на крепостна порта Стамбол капия. Портата е строена през втората половина на XVII век, когато е била част от укрепената част на град Видин – „Калето“. Въпросната крепост е построена през периода 1690-1720 г. след австро-турските войни. Използвана е модерната за времето вобанова укрепителна система. Стамбол капия е най-известната порта на крепостта, може би защото през нея е минавал пътят към Цариград (Стамбол).

Следва разглеждане на Видинската синагога. Старата синагога в града е разрушена по време на Освободителната война (1877 – 1878). Днешният храм е построен в рамките на година. Строежът е осъществен със съдействието (главно чрез дарения) от местните евреи (които са голяма част от населението на квартал Калето), както и от евреи от всички краища на Княжество България. По план сградата е напълно симетрична, с правилна форма, от типа трикорабна едноапсидна базилика, с притвор, галерии и 4 кули. Вътрешните размери на молитвената зала са 21 х 10 м. Построена е по подобие на синагогата в Будапеща, а нейни архитекти са били известните на времето Фердинанд и Франческо.

Посещение на Музей „Кръстата казарма“. Кръстатата казарма е със забележителен архитектурен план, формата й е на равнораменен кръст. Построена е от видинския управител Осман Пазвантоглу през 1801 г., където се е намирала градината на Стария сарай и е била използвана за конак на еничарите. Вътрешното разпределение на сградата е преустроявано и променяно съобразно изискванията и нуждите на службите, които са се помещавали там. Има обособени четири почти самостоятелни вътрешни двора, а входовете са в ъглите на диагоналите. Централната част на сградата създава усещане за простор и тържественост. След Освобождението сградата е използвана за съд и казарма на българската войска. Днес забележителната постройка е паметник на културата и в нея могат да се видят различни изложби, пресъздаващи бита на българите от Видинския край.

Свободно време за разходка и обяд в Крайдунавският парк, една от най-красивите крайдунавски градини по поречието.

Следва отпътуване за Белоградчик.

Белоградчишките скали са скални фигури, високи да 200м, разположени в Западния Предбалкан, близо до гр. Белоградчик. Скалите варират в цветове от чисто червено до жълто. Много от скалите имат фантастични форми и са включени в интересни легенди. Те често са наричани на хора или предмети, на които приличат или напомнят. Белоградчишките скали са вписани като природни забележителности от българското правителство и са главната туристическа атракция в региона. Образуват ивица с дължина 30км и ширина до 3км. Включени са в списъка на Стоте национални туристически обекта. Белоградчишките скали се състоят от три скални групи. Обявени са за природна забележителност през 1949г.

Следва посещение на Белоградчишката крепост – тя съществува от римско време. През І – ІІІ век сл. Хр. римляните построили пътища в новите провинции на империята на Балканския полуостров, както и крепости, за да ги охраняват.

Завръщане в комплекса. Вечеря в ресторанта на комплекса.

Нощувка.

Трети ден

Закуска. Освобождаване на стаите.

Следва посещение на пещера Венеца. Тя се смята за една от най-красивите в страната, заради многото на брой и различни образувания. За красотата допринася и цветното осветление, което представя различните образувания по един съвсем различен за България начин. Там ще види ледени кристали, сталактити, сталагмити, аргонитни кристали, гроздовиден сталактит (много рядко се среща в пещерите в България), дендрити и др. Има оприличено на Дева Мария образувание. По целия под са разпръснати различни на цвят кристали, дължащи се на кристализацията на водата и минералите в заобикалящите ги скали. В пещерата има множество образувания от полускъпоценния камък Оникс и кристали, които се наричат оргонити.

Отпътуване на групата за Плевен.

Пешеходна разходка по центъра на града.

Фото – пауза пред Водната каскада, представляваща воден комплекс с площ от 10дка, състоящ се от три уникални водни каскади, водни огледала и фонтан. Те представляват залята водна площ над 1500кв.м. с над 10 водопада, 763 струйници, 47 броя осветителни тела и 122 прожектора.

Свободно време за обяд.

Отпътуване за Ямбол.

!!! При записване се внася 50лв. капаро !!!

Цената включва:

– Транспорт с комфортен туристически автобус на фирма „Чапъра ММ“ ;

– 2 нощувки Туристически комплекс Магура, в района на Белоградчик;

– 2 закуски в комплекса;

– Водач от фирмата по време на пътуването;

– Медицинска застраховка.

Цената не включва:

– Входни такси по посещаваните обекти;

– Вечери;

– Доплащане единично настаняване.