ДВУДНЕВНА ЕКСКУРЗИЯ ДО
Петрич – Рупите – Хераклея Синтика- Самуилова крепост – Сандански
ДАТА: 05.04–06.04 / ЦЕНА: 190лв.
1-ВИ ДЕН:
04:00ч. Отпътуване от Минерална баня Ямбол. 04:30ч. Тръгване от Сливен-Дамарски мост(Бензиностанция „Еко“) в посока Петрич. Около обяд пристигане в Петрич. Туристическата ни програма започва с посещение на Градския Исторически музей,където ще се запознаем с миналото и историческото наследство на района. През май 2022 година Исторически музей – гр. Петрич, се сдоби с чисто нов дом. Изцяло реновираните и преобразени бивши казарми на града, днес съхраняват историческата и археологическа памет на региона. Огромното пространство пред новата сграда на Историческия музей е превърната в разкошна паркова зона с малко езеро, в което плуват патици, бели и дори черни лебеди. Най-древните артефакти в колекцията на исторически музей гр. Петрич ни водят чак до неолита, от когато са най-ранните данни за човешко присъствие в района. Само на 2км южно от с.Тополница е открито поселище датирано от археолозите към края на 6-тото хилядолетие преди новата ера. В онези времена реките Струма, Искър и Дунав са осигурявали достъпа до Централна и Западна Европа. Регистрирани са активни миграционни процеси на населението от юг на север. Първите селища възникват едновременно със земеделието и животновъдството, които предполагат трайно установяване на населението. Неолитните жилища са били предимно с две помещения, с двускатен покрив и сравнително просто изградени – от преплетени колове, измазани със смес от глина и слама. Културата Тополница – Акропотамос, обитавала района на Средна Струма, ни е оставила интересно наследство от разнообразни артефакти. Тук е открит единствения в Европа неолитен сутеренен храм, на който вторият етаж е бил над земята, а стените са били украсени в червено и биволски черепи. След 4650 г.Пр.Хр. селището е изоставено поради настъпили резки климатични промени.
Там ще видим и откритата на 3 юли 2024 г. добре запазена статуя на бог Хермес в античния град Хераклея Синтика. Тя е била изваяна от един мраморен блок през II век сл. Хр. Статуята преживяла силно земетресение в самия край на IV век, след което била скрита в неработещ римски канал заради напрежение между езичници и ранни християни.
Свободно време за обяд в центъра на града.
Следва посещение на къщата на Ванга в Петрич, където тя прекарва по голямата част от живота си – от 1947г., когато е построена сградата, до последните си дни. Музеят отворя врати на 5 май 2008г. В него са изложени над 3000 предмета – дрехи, лични вещи, снимки, подаръци от хора, на които Ванга е помагала приживе с предсказанията си. През последните 15 години от живота си тя прекарва дните си в Рупите, където приемали посетители, но всяка вечер се връща в дома си в Петрич. Днес всичко в тази къща е запазено в оригиналния си вид. Нищо не е променено или разместено. Макар и превърната в музей къщата пази своя уют. На първи етаж е молитвената стая, в която са подредени много икони, но най-интересната е тази на Света Богородица, за която се смята, че е чудотворна. Уредникът в музея ще ви я покаже и ще ви разкаже подробно за нейната история. Много хора са си пожелавали съкровени неща пред нея и са се връщали да и благодарят. Долу е и кухнята и стаята, в която Ванга до 80-те години е приемали посетители – преди построяването на къщичката на Рупите. На втория етаж са Белият салон, спалнята и терасата. В Белият салон разказват, че пророчицата е приемала видни посетители. Входната такса – 4лв. за пенсионери и възрастни ; 2лв. за учащи; безплатно за деца до 7 години.
Отправяме се към Хераклея Синтика. Имало някога великолепен античен мегаполис на име Хераклея Синтика. Населението му наброявало над 40хил. души и форумът, както и търговската му улица винаги били огласяни от оживена глъчка. Градът бил толкова значим, че самият македонски цар Филип II го избрал за своя лятна ловна резиденция. Разцветът продължил от V в. пр. Хр. до VI в. За съжаление, след няколко природни катаклизма блясъкът на Хераклея Синтика угаснал. Над 100 години археолозите търсят загубения град докато едно случайно събитие не доказва, че градът се намира само на 2км от днешното с. Рупите до гр.Петрич.
Потегляне за Рупите. Именно тук пророчицата Ванга избира да прекара последните години от живота си. Приживе тя разказва, че мястото я зарежда с енергия: „Тази долина е необикновена – излъчва голяма сила.” Разглеждане на комплекса „Ванга“.
Завръщане в Петрич настаняване в хотел 3* в центъра на града.
Свободно време. Нощувка.
2-РИ ДЕН:
08:00ч. Закуска в ресторанта на хотела. Освобождаване на стаите.
Отправяме се към Самуиловата крепост. Националния парк – музей „Самуилова крепост“ е разположен на 16км западно от град Петрич по посока ГКПП Златарево, на десния бряг на р. Струмешница. На това място през 1014г. се е разиграла една от най-големите трагедии в историята на българската държава. При битка в околностите на крепостта византийският император Василий ІІ, наречен Българоубиец, разгромил българската войска, предвождана от цар Самуил и я пленил почти изцяло. Цар Самуил и неговото обкръжение едва успели да се спасят. Съобразно християнската доктрина, пленени християни трябва да бъдат освобождавани след края на войната. Византийският император потъпкал това военно правило и ослепил пленената 14-хилядна българска войска, като оставил на всеки сто души по един водач. На 23 октомври 1982 година с голяма тържественост се открива национален парк-музей. Отдалеч се съзира бронзовият паметник на цар Самуил /дело на художника Борис Гондов/ – изразителна, величествена фигура в цял ръст, но с превити колене. Владетелят – прекършен не от поражението, а от болката, която ще го убие, по своите осакатени сподвижници. От двете му страни на пана са изобразени релефите на войниците – едновременно трагични и величави. До паметника е музейната експозиция, където могат да се видят находките, намерени при археологическите разкопки на крепостта: две мраморни плочи със старобългарски надписи, накити, оръдия на труда, стрели, керамика. Крепостта е важен туристически обект в югозападна България. От 2003 година тя е включена в списъка от 100-те национални туристически обекта на Българския Туристически Съюз.
Потегляне към Сандански. Той е един от най-старите градове не само в България, но и на Балканите и в Европа. Настоящото си име града дължи на българският революционер и войвода Яне Сандански от 1949г.
Сандански се гордее с уникалния си градски парк, наречен през 1981г. Свети Врач. Разглеждане на Епископската базилика, който се намира в центъра на днешния град Сандански. Попада в североизточната част на античния Партикополис, недалеч от крепостната стена, където има най-голяма концентрация на раннохристиянска култова архитектура. Епископският комплекс със своята грандиозна архитектура, включваща комплекс от помещения, и изключително богата художествена украса – каменно-декоративна пластика, стенна живопис и мозайки, е най-представителната сграда, доминираща в града през късноантичната епоха. Тези негови особености го нареждат сред най-големите и най-интересните археологически обекти в Югозападна България. Комплексът е част от Археологическия музей в града.
Свободно време за обяд.
Отпътуване към Ямбол.
ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:
– Транспорт с лицензиран туристически автобус на фирма „Чапъра-ММ” ЕООД- Ямбол;
– Водач по време на цялото пътуване от ТО „Балкантурист Холидей“ – гр.Ямбол;
– 1 нощувка в хотел в центъра на Петрич;
– 1 закуска в ресторанта на хотела;
– Медицинска застраховка.
ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:
– Разходи от личен характер;
– Единично настаняване – 40лв. доплащане;
– Входни такси за посещаваните туристическите обекти.