КРЕПОСТ „ОВЕЧ“ – ПРОВАДИЯ – Праисторическият комплекс “Провадия-Солницата” – “ЧУДНИТЕ СКАЛИ”

ДАТА: 25.05 (НЕДЕЛЯ) / ЦЕНА: 40лв.

06:00ч. Отпътуване от Минерална баня Ямбол в посока Провадия, Крепост Овеч.

Крепостта Овеч – Провадия – един от най-древните градове на България. Смята се, че тук за пръв път се заселват хора още преди 7000 години, като добиват и търгуват с една от най-ценните суровини – сол.

Над съвременния български град Провадия на планинско плато, оградено от всички страни със скали, в късно-античната епоха е издигната солидна крепост. Тя получила доста прозаичното име Проватон, което на гръцки означава „Овча крепост“. Византийците я наричали Проват, българите – Овеч, а турците – Таш Хисар. Крепостта е изградена от византийците и функционира от IV в. до началото на VII в., след това близо век не е активна. Обитаването и повторно започва от XI в. и завършва в края на XVII в. Въпреки това преди основаването на крепостта е доказано и тракийско присъствие. Входна такса: 6лв. – възрастни;4лв. – ученици и пенсионери.

Свободно време в гр. Провадия за обяд и разходка.

Разглеждане на Историческия музей в гр. Провадия (входна такса + 2 беседи (за Солницата и за музея)): 7лв. – възрастни; 5лв. – ученици и пенсионери; ТЕЛК – 2лв. и деца под 7год. – безплатно).

През 1959 г. в къщата на опълченеца Стефан Богданов в Провадия е създадена музейна сбирка и е подредена експозиция. Години наред тя е сред най-богатите в страната. На 1.І.2005 г. сбирката получава статут на музей. Във фонда му са събрани около 15 000 предмета от културно-историческото наследство на Провадия и селищата от бившата околия. Съхраняват се археологически находки от Праисторията, Античността, Средновековието, материали от Османския период, Новата и Най-нова история на района. Акценти в експозицията на музея са най-ранният солодобивен център “Провадия-Солницата”, късноантичната и средновековна крепост Овеч, административен, военен и духовен център на Североизточна България по време на Втората българска държава, Старобългарският манастир (ІХ–ХІ век) край село Равна с уникална колекция от 138 съда (най-голямата в страната) и надписи (най-многобройни в славянската книжовна култура от Ранното средновековие). В музея могат да се видят предмети от градския и селския бит, носии от Сърта и Тракия, оръжейна експозиция, представяща хладни и огнестрелни оръжия в периода от средата на XVIII в. до Руско–турската освободителна война и др.

Отправяме се към исторически обект „Солницата“. На 6 км югоизточно от Провадия се намира единственото находище на каменна сол в България. Почти в центъра на солното огледало се издига праисторическа селищна могила и върху нея – тракийска надгробна могила.

Археологическите проучвания на селищната могила Провадия–Солницата започват през 2005 г. с участието на сериозен научен екип, ръководен от проф. Васил Николов. Досегашните проучвания разкриха сензационни данни свързани с праисторията на нашите земи. Комплексният праисторически обект Провадия-Солницата представя останките на най-стария солодобивен център в Европа (5500 – 4200 г. пр. Хр.), превърнал се в първия праисторически град на нашия континент (4700-4200 г. пр. Хр.), който се състои от укрепено с каменни стени селище (цитадела), производствен солодобивен комплекс, ритуално поле (ямно светилище) и некрополи. Заема площ от около 200 дка. Възникването и развитието му е свързано с Мировското солно находище, върху което той се намира.

Отпътуване за „Чудните скали“.

Природен феномен “Чудните скали” се състои от три основни скални масива, по чиято дължина, са прокопани три тунела. Представляват впечатляваща скална композиция от около десетина варовикови възвишения, достигащи височина до 50-60 метра над брега, всяко от които има собствена форма, изваяна от въздействието на водата и вятъра. Погледнати отдалече – сякаш надиплени като каменна дантела, спускаща се направо над водата, с островърхите си конусовидни форми – Чудните скали неизменно напомнят вида на високите, полуразрушени кули на приказен замък. Величествено извисени над водата, Чудните скали заслужено будят възхищение заради хармонично съчетаното у себе си въздействие на природните сили – вятър, камък, вода…Ще видим и третия по големина в България яз.Цонево.

Отпътуване за Ямбол.

Цената включва:

– транспорт с комфортен туристически автобус на ,,Чапъра-ММ’’ЕООД-гр.Ямбол;
– водач по време на цялото пътуване от ТО,,Балкантурист Холидей’’-гр.Ямбол;
– мед.застраховка;

Цената не включва:

– входни такси за посещаваните обекти;

– разходи от личен характер.