ДАТА: 23.Март.2025г (Неделя) ЦЕНА: 39лв.
05:00ч.Отпътуване от Минерална баня Ямбол към В. Търново в посока село Къкрина.
05:30ч Отпътуване от Сливен.
Къкринското ханче се намира на 16 км от Ловеч, в село Къкрина.
Васил Левски е заловен тук от турските заптиета на 27 декември 1872 г.,а по-късно, на 19 февруари 1873 г., Левски е обесен в София.
С годините сградата на Къкринското ханче се руши, а пожар в началото на ХХ век унищожава мястото до основи. През 1901 г. е поставена паметна плоча на мястото, на което Левски е заловен. Възстановяването на ханчето в автентичния му вид започва през 1926 г., а музеят в него е открит на 10 май 1931 г. Експозицията пресъздава истинския вид на ханчето преди пожара – кръчмата и стаята за спане.
Музеят е разположен в центъра на село Къкрина. В двора му се намира и брястът, който е станал свидетел на залавянето на Левски, а до него се издига и паметник на Апостола.
Къкринското ханче е част от 100-те национални туристически обекта.
Следващата спирка в нашата екскурзия е град Ловеч. Ло̀веч е град в Централна Северна България. По време на османската власт е наричан „Алтън Ловеч“ – „Златният Ловеч“. Ловеч е едно от най-старите населени места в България. Следите от човешка дейност датират от най-дълбока древност, за което решаваща роля играе благоприятното разположение на града между планината и равнината, както и наличието на река. През епохата на Българското възраждане основни занаяти тук са табашкия, железарския, абаджийския, кафтанджийския и др. Ловчанци са и добри бакали, фурнаджии, халачи, кафеджиии, кюркчии и др., което показва разнородна стопанска дейност. Към това следва да се добави търговската дейност в пазара на Османската империя и Европа, в началото на XVIII век, в годините между 1780 до 1784 г, когато градът се развива най-бурно именно заради богатството си е наречен „Алтън Ловеч“ (Златен Ловеч).
Интересни забележителности в града са: Покритият мост, построен от Колю Фичето, Крепост Хисаря, Паметник на Васил Левски, Парк Стратеш, Архитектурно-исторически резерват Вароша, Картинна галерия в кв. Вароша. В близост се намират и Крушунскит водопад.
Запазвайки местната строителна традиция, на мястото на отнесения от буйните води на реката мост някъде в средата на 70-те години на ХІХ век Колю Фичето построява уникално транспортно съоръжение, много по-съвършено и издържано в архитектурно, градоустройствено и търговско отношение в сравнение с предшествениците си, превърнало се в символ на град Ловеч. Мостът е единствен по рода си на Балканския полуостров. Върху него от двете страни на пътното платно били разположени 64 дюкянчета. Подобно на други свои творби Колю Фичето украсява моста с няколко скулптурни фигури – лъв, двуглав орел, тояга с топуз. Изгорен през 1925 г., отново възстановен в 1931 г., преустроен (1980-1982 г.) и частично ремонтиран (1999 г.) днес той е „покрита търговска улица“ като преустройството максимално доближава Покрития мост до първообраза му. Технически погледнато мостът не е окачествен като недвижима културна ценност, но той представлява част от историята и културата на град Ловеч и е един от символите на града.
Разглеждане на отлично запазената Ловешка крепост, откъдето се открива великолепна панорама към града.
Първото заселване на хълма е станало през каменно-медната епоха. Открити са части от жилища, фрагменти от глинени съдове и една златна апликация.
Първото споменаване на крепостта е свързано с нахлуването на печенегите в българските земи и военните действия на Византия срещу тях.
Разкрити са останките на седем църкви, представители на три различни архитектурни типа.
Най-ранна и с най-големи размери е църквата, разположена на най-високата част на хълма, тя е от типа на куполните базилики и е с много рядък и интересен план. На Балканите са известни само още две такива църкви – Кехрие джамия в Константинопол и “Успение” в Никея.
Старата градска баня на Ловеч „Дели Хамам“, построена през XVI век, днес е превърната във виртуална водна атракция. Воден музей, изпълнен с изненади.
Посетителите могат да научат интересни факти за водата чрез специално проектирани мултимедийни ефекти и програми. Филми за историята на банята, за водата като жива течност и основен фактор за съществуването на живота на планетата, за историята на Ловеч от най-дълбока древност до наши дни.
Смята се, че това е последният турски хамам, използван като хигиенична баня в страната. Общата площ на парцела е 1060 кв.м.
Водата за къпане е идвала по водопровод от района на местността “Липака“ край Ловеч и от два други източника. Водните пари се поемали от каналите-отдушници. В топлите помещения имало специално устройство на подовете и стените. Подовата настилка се състои от големи и дебели мраморни или друг камък плочи или от тухли, които са поставяни върху колонки от тухли или дебели глинени тръби. Така под пода на топлите зали имало пространство високо около 1 м, в което се пуска топъл въздух. Тази отоплителна инсталация се нарича хипокауст – буквално „отопление отдолу”. По същия начин имало монтирано отопление и на стените. Други пещи топлели водата. В последните години от експлоатацията на хамама бива въведен нов метод на отопление на помещенията и водата, посредством парна машина или т. нар. локомобил, който е бил свързан с местната водопроводна мрежа. Локомобилът е произведен в Англия в началото на XX век от известната тогава компания за парни машини „Clayton & Shuttleworth“. Състои се от две части – пещ и цистерна с вода. Действал е на принципа на бойлер на дърва. Днес локомобилът е реставриран и е една от многото атракции в „Дели Хамам“.
Отпътуване за Ямбол.
Цената включва:
- Транспорт с комфортен туристически автобус на ,,Чапъра-ММ’’ЕООД-гр.Ямбол;
- Медицинска застраховка;
Цената не включва:
Входни такси:
- Къкринското ханче + беседа: за възрастни – 6 лв./ за ученици,студенти и пенсионери – 4лв.;
- Ловешка средновековна крепост и Стара градска баня „Дели Хамам“+ беседа: за възрастни – 5 лв. / за ученици,студенти и пенсионери – 4лв.;
- Разходи от личен характер.









