СКАЛЕН МОСТ НА с. ЪГЛЕН И ЕКОПЪТЕКА НА р. ЧЕРНЕЛКА

ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЯ

ДАТА:08.Юни.2025(Неделя)

ЦЕНА: 50лв.

ПРОГРАМА:

05:00ч.Отпътуване от Мин.баня в посока Северна България. Пристигане в с.Ъглен.

Ъглен е едно китно селце в Северна България, разположено по поречието на река Вит, в близост до Ловеч. То е единственото населено място в България, чието име започва с буквата “Ъ”. Местна забележителност е естествено оформен скален мост, известен на места с името Дупката. Особеното тук е, че това не е типичния мост, чиито два края да свързват два бряга, а в единия си край мостът води право в реката.

В околността има над 20 пещери. Варовиковите скали образуват скални венци, които дори през лятото придават една сурова красота на пейзажа и с релефа си внушават загадъчна студенина и тежест. Интересен и малко известен факт, е че за селото има писмени сведения още от 1475 г. А доказателства от пещерите показват, че този регион е бил заселен от праисторически времена.

За жалост, по време на Освободителната война населението на с. Ъглен е подложено на масов терор от страна на турски дезертьори от обсадата на Плевен.

Трагедията се разиграва през 1877 г. в пещерата “Селището” или Човешката пещера, както някои я наричат. Намира се в близост до “Червената стена” – една от най-внушителните скални стени в Ъгленския каньон, притежаваща едновременно мека и живописна красота и толкова тъжна история.

Само година и четири месеца след Баташкото клане в църквата “Св. Неделя”, страховитата ситуация се повтаря и в Човешката пещера до Ъглен. От там идва и другото наименование на селото – “северняшкия Батак”.

По време на третата атака на руските войски срещу турската армия на Осман паша, част от турските редици преминали по поречието на река Вит, точно покрай селото. Жителите се криели в гори, дерета и пещери, заради безмилостното насилие на войските и масовите грабежи.

Над 200 мъже, жени и деца били изгорени живи в пещерата, след като случайния изстрел на поставения на пост пред пещерата съселянин бил чут от дезертьорите и издал убежището. Турците зазидали входа с наскоро ожънатите снопи жито от нивите и така превърнали прехраната на хората в неизбежна огнена гибел.

Естествено формираният скален мост представлява сводеста скала – скална арка, под която минава река Вит. Едната основа на моста е на брега, а другата се накланя в горната си част и потъва във водите срещу течението на реката. Височината на моста е около 10 метра. В региона има и още няколко интересни забележителности като:

Червена стена“ – живописен скален каньон край селото

Рачковият вир“ – красив вир край тополова горичка до селото

Слончето“ – скала на брега на реката във формата на слон

Множество пещери – (Очилата, Водница, Цепката и др.)

Отправяме се към природният резерват „Чернелка“,който представлява живописен карстов каньон,разположен в централната част на Дунавската равнина, на около 12 км от град Плевен.

Екопътеката в каньона на река Чернелка е с дължина около 7 км и свързва селата Къртожабене и Горталово.(продължителност около 4 часа, лек преход)

Този резерват е обявен за природна забележителност през 1969 г. заради богатството на скални образувания, специфичната орнитофауна(птиче разнообразие) и разнообразната флора.

Река Чернелка се вие в каньона си и екопътеката върви между отвесните скали, което я прави много живописна. Маршрутът прекосява реката многократно по множество мостчета за допълнителна атракция на туристите. Местата за отдих са много – от масичка с пейки, до заслони със софри и барбекюта. През лятото тук е перфектно за излет, който завършва с пикник край реката.

По пътя може да се видят много интересни забележителности. Има няколко карстови извора – Капчука, Бъбля и Баба Радица. Също така и няколко пещери – Ивановата дупка, Момината дупка и интересната пръстеновидна скална дупка Провъртеника с дълбочина 15 метра. В исторически план са останките от римски пътища и Римското градище.

Една от най-интересните забележителности е скалното образувание „Цепен Камък“, която е може би най-голямата атракция на екопътека „Чернелка“. Огромната канара изглежда като разцепена от прецизно острие. Легендата за него разказва, че на това място Крали Марко и Муса Кесаджия водят битка три дни и три нощи. Накрая турчинът успява да избяга, а в яда си Крали Марко забил сабята си в скалата и я разцепил на две.

По средата на екопътека „Чернелка“ се намира и хижа Капчука, която обаче е частна собственост и не приема туристи.

Отпътуване за Ямбол.

Цената включва:

  • Транспорт с комфортен туристически автобус;
  • Екскурзоводско обслужване;
  • Медицинска застраховка.
  • Цената не включва:
  • Разходи от личен характер;