ДАТА: 26.04 (СЪБОТА) ЦЕНА: 45лв.
06:00ч. Отпътуване от Минерална баня Ямбол посока гр. Шумен.
Посещение на пещера „Бисерна“, която отваря за посетители от 02.04.2025 г.
До пещерата се стига пеша (около 1км). Посетителите трябва да са с удобни обувки и топли дрехи, тъй като температурата в пещерата е 10 градуса, а влажността – 100%. Маршрутът вътре е дълъг около 800метра в едната посока (разходката продължава около 1 час).
Пещера „Бисерна“ („Зандана“) е най-дългата и най-красива пещера на Шуменското плато. Тя е наклонена, възходяща, разклонена, двуетажна и водна, с постоянно изтичаща от нея вода. Входът й е на около 50м по-ниско от билото на платото и е със североизточно изложение. Развита е в два етажа (Горна и Долна галерия). Долният етаж е подземна река. Галериите са разположени една над друга и са с постоянна вертикална връзка. Конфигурацията на пещера „Бисерна“ следва югозапад-североизточна посока на развитие. Последователността на галериите е следната: Източна галерия, Малка галерия, Главна галерия, Водна галерия, Голяма зала, Красива зала, Сифона и Суха галерия. Пещерата е богата на различни по големина и цвят образувания: сталактити, сталагмити, сталактони, драперии, синтрови кори, тигрова украса и др. Някои от причудливи форми са наречени „Замъка“, „Пчелния кошер“, „Кактусите“, „Трона“, „Парахода“ и т.н. Пещерата се обитава от 14 вида прилепи, които образуват многочислени колонии във вътрешността и.
Отпътуване за Шуменска крепост. Тя е една от най-известните забележителности в България и региона на град Шумен. Останките от крепостта се намират на 3 километра от центъра на днешния град.
Шуменската крепост е построена вероятно още от траките, като е достроявана и възстановявана от римляни, византийци и българи. Счита се, че първото укрепление на това място е построено преди 3200 години, което го прави едно от най-старите на територията на България. Превземана и разрушавана неколкократно, Шуменската крепост се е възраждала за нов живот и е просъществувала до 1444 г.
Там са намерени останки на 12 църкви, ранновизантийска баня, керамика, съдове, украшения и монети. Входна такса + беседа: 7лв.- възрастни; 5лв. – пенсионери; 3лв. – ученици и студенти.
Отпътуване за Шумен.
Посещение на „Сребровата къща“. Къщата е била на семейството на възрожденския учител Димитър Сребров и е построена през 1872 година от местния майстор Драгия и е един от най-интересните архитектурни паметници в Шумен от Възрожденската епоха.
Стаите в дома на Димитър Сребров са били обзаведени и подредени според традициите на различните етноси, които съжителстват в града. И днес гостите ще открият в интериора елементи от арменската, руската и еврейската култури. На първия етаж в къщата е обособено и място за ретро снимки. Вход: свободен.
Бонус от фирмата: Посещение на „Винарска изба „Осмар“.
Някога в този район българските ханове са изграждали своите аули, a според местните жители духовете на болярите все още бродят наоколо. В селото битува и легенда, че когато хан Крум изкоренява лозята, той запазва за лично ползване насажденията в района на Осмар. Това е и едно от преданията за произхода на произвеждания тук пелин – че се прави по рецепта още от времето на Първата българска държава.
Името на виното “Осмарски пелин” съчетава мястото на производството му и преобладаващия аромат на билката пелин. Вино “Пелин” започва да се произвежда в края на 19-ти век от неизвестен жител на с. Осмар, който се е опитвал да съчетае аромата на горските билки и вкуса на виното. В началото до средата на 20ти век, това дъхаво вино търпи промени, за да се доближи до днешния си вкус, като се прибавят нови билки и плодове. “Винарска изба Осмар” произвежда освен прочутия “Осмарски пелин” и малки серии висококачествени вина “Шардоне”, “Мускат” – от белите и “Каберне”, „Мерло”, „Пино ноар”, ”Аринар ноал” от червените видове. Беседа + дегустация на 4 местни вина – 5лв.
Отпътуване за Ямбол.
Цената включва:
• Транспорт с комфортен туристически автобус на ,,Чапъра-ММ“ЕООД-Ямбол
• Туристическа застраховка;
• Водач по време на цялото пътуване от ТО,,Балкантурист холидей“-Ямбол
Цената не включва:
• Разходи от личен характер;
• Входни такси за посещаваните обекти.



